Baseny Termalne Słowacja, WęgryBaseny Termalne Słowacja, Węgry
Forgot password?

Sanatorium Truskawiec

Sanatorium Truskawiec
Zaktualizowano: autor Oksana Jaśnicka

Sanatorium Truskawiec na Ukrainie

Co warto wiedzieć o Truskawcu?

Sanatorium Truskawiec w czasach przedwojennych stanowił najpopularniejszy punkt uzdrowiskowo-wypoczynkowy na mapie Polski. Rozkwit ośrodków zdrowotnych nie zakłóciła nawet druga wojna światowa i przetasowania geopolityczne. Dziś Sanatorium Truskawiec to jedno z najbardziej znanych na świecie miast uzdrowiskowych, z doskonale rozbudowaną, nowoczesną bazą noclegową oraz leczniczą.

Truskawiec to niewielkie, niespełna 30-tysięczne miasto położone około 90 kilometrów od polsko-ukraińskiej granicy, w słynącej z rozlicznych bogactw naturalnych Dolinie Worotiszczy. Dobroczynne działanie wykazuje tam przede wszystkim specyficzny mikroklimat górski, ogromne pokłady wód mineralnych, złoża rud cynku oraz wosku górskiego (ozokerytu).

Pozwoliło to na szybki rozwój tego nieuprzemysłowionego (a więc i niezanieczyszczonego) miasteczka, jakim jest Truskawiec. Sanatoria znajdujące się w tym regionie miesięcznie przyjmują nawet dwadzieścia tysięcy osób, z czego większość stanowią goście zagraniczni.

Sanatorium Truskawiec Kamera Online

вебкамера бювет мінеральних вод м.Трускавецьвебкамера бювет мінеральних вод м.Трускавець

Sanatorium Truskawiec – znaczenie zdrowotne

W początkowym okresie działania, sanatoria w Truskawcu zajmowały się głównie leczeniem chorób układu pokarmowego – swego czasu z takich zabiegów korzystał sam Józef Piłsudski. Dużą skuteczność truskawieckie sanatoria wykazują w przypadku refluksu, wrzodów żołądka, hemoroidów i zapalenia błony śluzowej żołądka.

Z czasem oferta sanatoriów w Truskawcu rozszerzyła się także na leczenie schorzeń dróg żółciowych, narządów układu moczowego oraz narządów płciowych. Na Ukrainę powinniśmy się więc udać z chorobami takimi jak: zapalenia wątroby, kamica żółciowa, dyskineza pęcherzyka żółciowego, zapalenie trzustki, nerek, pęcherza i cewki moczowej, kamica moczowa, przerost prostaty, niepłodność.

Dodatkowo w Truskawcu na Ukrainie oferowane też inne zabiegi medyczne i profilaktyczne. Najpopularniejsze z nich to:

 • ●Delfinoterapia (polecana jest także dla dzieci, szczególnie zmagających się z autyzmem, zaburzeniami rozwojowymi, porażeniem mózgowym i zespołem Downa)
 • ●Hirudoterapia (leczenie pijawkami)
 • ●Usługi kosmetyczne
 • ●Inhalacje solne
 • ●Ozonoterapia
 • ●Ozykoterapia (okłady woskiem górskim)
 • ●Akupunktura Truskawiec Ukraina
 • ●Zabiegi stomatologiczne
 • ●Okłady borowinowe

Sanatorium Truskawiec

Leśna Pieśń Sanatorium Truskawiec Ukraina Lisova PisniaLeśna Pieśń Sanatorium Truskawiec Ukraina Lisova Pisnia

Lecznicze wody Sanatoriów w Truskawcu – dlaczego warto je pić?

Oczywiście, będąc w Sanatorium Truskawiec nie sposób nie pokusić się o spróbowanie mineralnych wód leczniczych. Na miejscu znajduje się aż 15 źródeł, w tym także najstarsza, wydobywana już od 1835 roku „Naftusia”. Jest to woda słabo mineralizowana, ale za to zawierająca czynne składniki nafty, miedzi, ołowiu i srebra. Działa ona moczopędnie, a więc stosowana jest w leczeniu chorób nerek, trzustki oraz wątroby – usuwa złogi piaskowe oraz toksyny metaboliczne.

Skuteczne w normalizacji pracy układu pokarmowego okażą się wody ze źródeł „Maria” oraz „Sofia”. Bogate w chlorki sodu, wapnia i magnezu, łagodzą zapalenie ścian żołądka, regulują jego kwasowość i wydzielanie soków trawiennych, a docelowo zapobiegają powstawaniu wrzodów i leczą te już istniejące. Wodę „Bronisława” stosuje się natomiast zewnętrznie (do płukania), zwłaszcza przy stanach zapalnych dróg oddechowych, zatok i migdałków. Lecznicze wody mineralne Truskawca z powodzeniem stosowane są również w celach kosmetycznych, ujędrniania skóry i leczenia jej chorób.

Sanatorium w Truskawcu – które wybrać?

To najczęściej długi czas oczekiwania na wyjazd do uzdrowiska w Polsce może skłonić nas do tego, by zdecydować się na sanatorium na Ukrainie. Truskawiec nie odbiega jakością od polskich ośrodków, a w wielu przypadkach znacznie je przewyższa. Wymusza to bardzo duża konkurencja, gdyż na terenie tego niewielkiego miasteczka znajduje się wiele sanatoriów.

Najchętniej odwiedzane i cieszące się najlepszymi opiniami są:
 • ●Sanatorium „Leśna Pieśń”
 • ●Sanatorium „Karpaty”
 • ●Sanatorium „Dniepro”
 • ●Sanatorium „Elite Dniepro”
 • ●Sanatorium „Szachtar”
 • ●Royal Hotels and SPA Resorts Geneva
 • ●Sanatorium „Mołdawia”

Sanatorium Elite Dniepro Truskawiec UkrainaSanatorium Elite Dniepro Truskawiec Ukraina

Sanatorium Truskawiec może nam zaproponować naprawdę wiele atrakcji, w zależności od tego, czy wybieramy się tam z dojazdem własnym, czy też wraz w ramach zorganizowanego wyjazdu do jednego z ośrodków. Każda nasza propozycja standardowo obejmuje noclegi w sanatorium Truskawiec, wyżywienie (trzy posiłki dziennie), konsultację lekarską, zabiegi lecznicze oraz SPA dostosowane do kondycji zdrowotnej, oraz ubezpieczenie. W zależności od wybranego ośrodka, cena za leczniczy pobyt tygodniowy (7 nocy / 8 dni pobytu) wynosi od 980 do 1770 złotych.

Polscy turyści chętnie wybierają się do Sanatorium Truskawiec z dojazdem indywidualnym własnym autem albo z przelotem samolotem do Lwowa + transfer z lotniska do sanatorium.

Jest też możliwość pobytu w niektórych sanatoriach Truskawca bez pakietu leczniczego, można wykupić pojedyncze zabiegi, te, które bardziej odpowiadają. Truskawiec na Ukrainie szczyci się także rozległą bazą hotelową i bogatą infrastrukturą. Na miejscu znajdziemy wiele restauracji, kawiarni, kin, wystaw..

Niektóre sanatoria w Truskawcu posiadają sauny, baseny, centra Spa i fitness, siłownie, obiekty sportowe, kąpiele z wykorzystaniem dwutlenku węgla.

Zaznaczymy, że zarówno noclegi w Truskawcu, jak i zabiegi medyczne / stomatologiczne / kosmetyczne są dużo tańsze niż w Polsce.

Oksana Jaśnicka Medea
Zaktualizowano: autor Oksana Jaśnicka

Więcej artykułów tego autora

Noclegi Hajduszoboszlo
Woda termalna włosy